Écija - Andaluzija
Nedavno obecah nekome potraziti jos neke slike iz Andaluzije … Posto je obecanje dug, evo … za pocetak … nekih iz grada Écija.
Negdje na pola puta izmedu Cordobe i Sevilje nalazi se taj gradic. Jedan je od najtoplijih gradova u Spaniji. Nadimak “grad tornjeva” dobio je zbog mnogobrojnih crkvi. Prvi put se spominje prije nesto vise od 2800 godina. Kroz povijest su se u gradu mijenjali razni gospodari.
Rimljani osnivaju naselje s nazivom Astigi. Oni izgraduju ulice, vodovod i kanlizaciju. Kasnije ce Zapadni Goti dograditi rimljansku infrastrukturu. Tako Écija postaje glavni grad oblasti Bética. Pobjedom nad vojskom Roderika u bitci kod Rio Guadalete Mauri u julu 711. godine osvajaju Andaluziju. To je ujedno pocetak propasti Zapadnih Gota u tim krajevima. Time Écija postaje jedan od prvih maurskih gradova u pokrajini Al-Andalus.
Mauri su u skoro svakom segmentu poboljsali i olaksali svakodnevni zivot gradana. Oni su sagradali kompleksne sisteme za navodnjavanje i tako su unaprijedili poljoprivredu. Dok su u ostaloj srednovjekovnoj Evropi sve bolesti lijecili molitvama i pustanjem krvi, Mauri su vec vrsili kompliovane operacije i proizvodili su lijekove. Medu najpoznatijim ljekarima cesto se spominje Abulcasis (Abu al-Kasim al-Zahravi). On se smatra ocem moderne kirurgije. Njegov najvazniji doprinos medicini je Kitab al-Tasrif, enciklopedija medicinskih procedura u trideset tomova.
Samo u Cordobi je u to vrijeme bilo 50 bolnica i 70 biblioteka ! Samo u jednoj od tih biblioteka je bilo preko 500.000 knjiga. Priblizno toliko je bilo i stanovnika u Cordobi. Njihova ljubavna poezija inspirisala je mnoge pjesnike iz drugih zemalja i na Zapadu postuje i citira se jos danas. Astronomija, matematika, logika, aerotehnika i neke vrste knjizvenosti u Evropu su doneseni ili su temeljno reformisani u to vrijeme. Zelim naglasiti da Mauri nisu izumili harmoniku nego gitaru! Da nije bilo njih, danas bi Keith Richards na koncertu najvjerovatnije svirao harmoniku ili frulu.
Nisu oni sve to sami skontali. Mnoge izume i pronalaske su preuzeli od drugih civilizacija, npr. od starih Grka. Ali su bili otvoreni za nove ideje, razne inovacije i u ono doba su bili jako tolerantni. Dopustili su da krscani i jevreji zadrze svoje vjere. Nisu oni sistematski rusili sinagoge ili crkve. Nesto sto neki Srbi ni u 20. stoljecu jos nisu bili shvatili. Maure je odlikovalo postovanje znanosti i obrazovanja, tolerancija prema drugim kulturama i otvorenost prema novom. Na tome se temelji sav njihov uspjeh.
A kad danas posmatram islamski svijet i vecinu muslimana, ja vidim zaostale civilizacije koje se uspjesno suprostavljaju napretku, znanosti i ravnopravnosti krijuci se iza postulata svoje vjere. Izoblicili su vrijednosti svoje vjere. Gdje je ono nase “ikre!”?
I upravo zato zivimo kako zivimo. I upravo zato nismo ni zasluzili da nam bude bolje.
Preko 500 godina su Mauri vladali ovim gradom. Nakon raspada Cordobskog kalifata 1240. godine preuzima Car Fenando III od Kastilje vlast nad "Medinom Astiggia“. Skoro sve povijesne gradevine u Éciji su porusene tokom zemljostresa u 1755. godini.
Prije par godina sam bio u tom gradu. Putovao sam sa dva prijatelja. Jedan je hafiz a drugi samo po imenu musliman. Vodili su jako zanimljive razgovore. Sjecam se jos dobro nekih njihovih diskusija o povijesti i o vjeri.