Lud, zbunjen i nenormalan
Karl Marx je bio iz burzoazijske obitelji. Prvi pankeri su zivjeli u bogatim cetvrtima velikih gradova. Luther, Gandhi, Engels, Zoro i Robin Hood … niko od njih nije bio siromasan. Mnogi borci za pravdu nisu pripadali socijalnom stalezu za koji su se zauzimali. Ali su na kraju i visem stalezi pomogli. Povijest nam je pokazala da napredak siromaha ili radnicke klase uvijek prouzrokuje jos bolje uslove i veci profit za bogate.
Svi ti primjeri dokazuju da o nasem odnosu prema onima koji se na kraju durstvene i socijalne ljestvice nalaze ne odlucuje nas stalez nego nasa moralna svijest.
Oni koji u nasem drustvu posjeduju malo vecu placu od prosjecnog radnika bore se da zadrze statuts i svoje privilegije. A moralna pitanja im cesto nisu veoma bitna.
Misle da imaju prednost sto voze golfa sesticu na iskrpljenim ulicama ili sto imaju veliku kucu s bazenom u sred gradskog geta. Valjda je danas najugledniji onaj sto najvise posjeduje. To je bas zanimljiv podatak u zemlji gdje se vecina gradana poziva na vjerske principe ili na socijalizam.
Ali sam negdje procitao da placa gradonacelnika u BiH iznosi 3000 do 6000 maraka. Place profesora na faxu, hirurga u klinici ili prosjecnog advokata su jos znatno manje.
Sto znaci da cistacice u Njemackoj, portiri u Svedskoj ili sobarice u Franacuskoj vise zaraduju od akademicara u BiH. A svaki nizozemski, belgijsi ili engleski akademicar vise zaraduje od gradonacelnika najvecih BiH gradova. I kad jos uzmemo u obzir da su kod nas skoro sve namirnice jednako skupe kao u vecini zapadnih zemalja onda se stvarno pitam da li je doslo pravo vijeme za temljne promijene u drustvu?