Intramuros - Manila - april 2011
U glavnom gradu Filipina, u Manili, nalazi se Intramuros. To je visokim zidinam opasani stari dio grada kojeg su spanski kolonizatori, pod vodstvom Miguel López de Lagazpi, 1571. godine na uscu rijeke Pasig osnovali. Svojim dolaskom su otjerali Arape koji su do tada tu zivili.
Sve do spansko-americkog rata je ostao pod spanskom upravom. Japanci su ga za vrijeme drugog svjetskog rata okupirali. Tesko je stradao kada su ga oslobadali Amerikanci 1945. godine. Danas je taj stari grad opet u potpunosti obnovljen.
Jedna od najstrijih sakralnih zgrada u Intramurosu je crkva San Augustin. A vaznost crkvi pridodaju freske na plafonu i barokni oltar. Crkva uopste nije stradala u toku drugog svijetskog rata. U sklopu tog areala jos se nalaze muzej i skola.
Nadalje, moram spomenuti veliku Manilsku katedralu, koja je 1581. godine sagradena. Kroz pozare, zemljotrese, tajfune i tokom drugog svijetskog rata je bila nekoliko puta do temelja srusena. Sa 4500 svirala ta crkva danas ima jedne od najvecih orgulja u Aziji.
Odmah preko puta katedrale je ulaz u Casa de Manilu. Casa de Manila je gospodska kuca sa vrlo lijepim dvoristem (patio).
Vrijedan posjete je takoder nekadasnje utvdenje Fort Santiago. U malom parku se posjetilac moze malo od kaoticnog manilskog saobracaja odmoriti . U sredistu te utvde se nalazi muzej koji je posvecen Joséu Rizalu.
Ne samo u Manili, nego kuda god na Filipinima krenes, svugdje se spominje ime njihovog najveceg junaka: José Rizal. On je bio voda Filipinske revolucije, odnosno opceg ustanka protiv spanskih kolonizatora. Oni su ga na putu ka Spaniji zarobili, pa su ga 30.12.1896. godine bez sudske rasprave ubili (to mi nesto poznato). On je time postao personificirani simbol filipinskog otpora. On potjece iz bogate aristokrastske obitelji. Studirao je u njemackom Heidelbergu i preveo je cak Schillerov „Wilhelm Tell“ na tagalog. Tagaloski jezik je uz malajski najrasireniji i sluzbeni jezik na Filipinima. Na Filipinima svaka regija de facto ima svoj jezik. Ima ukupno 171. jezik, ali srecom svi pricaju engleski, pa se uvijek nekako mozes sporazumiti.
Nedavno sam posjetio Intramuros. Evo nekoliko slika: