Gdansk - Poljska - nobembar 2009
Gdańsk je mjesto uz rijeku Visla u sjevernoj Poljskoj, nalazi se na Baltickom moru. Vazan je kulturni, privredni, komunikacijski i turisticki centar.
Gdansk s pravom nosi naziv balticke Venecije. Ko ga prvi put posjeti, mora uci u njegov sredisnji dio kroz jedna od vrata na utvrdama da bi prispio na ulice i trgove negdasnjeg hanzeatskog grada, koji je pri kraju Drugog svjetskog rata bio gotovo srusen. Nekadasnje crkve, patricijske kuce, upravne palace i golema spremista razne robe na rijeci Moltavi lezali su u rusevinama, tako da su Poljaci razmisljali obnoviti grad potpuno u stilu tzv. socijalistickog realizma. To se, hvala Bogu, nije dogodilo, pa je srediste grada ponovno sagradeno onako kako je bilo prije rusenja, do u detalje s njemackim natpisima na zgradama. Stari Danzig (Gdansk) prije 1945. bio je ne samo njemacki nego i kozmopolitski grad u kojemu su zivjeli, osim Nijemaca i poljske manjine, i Švedani, Nizozemci, Škoti, Talijani i ostali pripadnici velikih evropskih trgovackih nacija. Stalno u zaristu sukoba poljskih i pruskih interesa, Gdansk je sacuvao svoju posebnost velikog poslovnog i kulturnog sredista na Baltickom moru.
Onome ko boravi u Gdazsku samo tri dana, ne preostaje nista drugo nego da si izabere najvaznije snamenitosti, pa smo zato posjetili barem izvana Gradsku vijecnicu, Artusov dvorac, Marijinu katedralu (najvecu od cigla sazidanu crkvu u Evropi), kucu trgovacke obitelji Uphagen i poljski dio velikog Pomorskog muzeja preko rijeke Motlau. Unutrasnjost spomenutih zdanja svjedoci o golemom bogatstvu, ali i smislu za umjetnost danciskih gradana, uglavnom trgovaca. Ljepota tih zgrada, kao i njihovi interijeri, mogu se usporediti s odgovarajucim venecijanskim zgradama, uz napomenu da su danciski bogatasi zbog svoje protestantske pozadine bili nesto skromniji od mletackih katolickih raskosnjaka. Neki ucesnici su posjetili susjedni grad Sopot, neki su bili u muzeju dragulja jantara i posjetili izlozbu mucenickih rekvizita, a neki su bili i u ulici Abraham u Gdazckom dzematu na dzumi . U cjeloj Poljskoj postoje samo tri dzamije, nalaze se u gradovima Bohoniki, Kruszyniany i upravo ovdije u gradu Gdansku. Efendija, koji je poreijeklom iz Palestine, rekao je, da je dzamija sagradena 1984. godine. U Poljskoj su vec u 13. stoljecu bili muslimani. Ti muslimani su po naciji bili Tartari. Saznali smo, da su dzematlije porijeklom iz raznih drzava, ima ih iz Alzira, iz Maroka, iz Sandzaka,... Bili su vrlo ljubzni i gostoljubivi.
Mi smo u ”Danzigu” boravili od 12.-14 novembra 2009 godine, odsjeli smo u ul. Ogarna 107. Apartman je bio odlican, preporucujemo ga za sve vrste posjeta.